Různé pružiny – použití a produkce

Posted on 21/08/2015 3:03pm

Pružiny jsou používané skoro každodenně. Různé stroje a vynálezy nefungují bez nějakého druhu pružin – jsou potřebné např. v autu, tradičních hodinkách a dokonce také v bezpečnostních ventilech. Proto v současné době hodně podníku se věnuje výrobě a prodeji pružin – je možné mít jistotu, že vždy se najde nákupní skupina. O typech pružin je napsaných rovněž celá řáda technických článků a učebnic.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
Teď pružiny jsou dělené podle mnohých vlastnosti: kovu (nebo ostatních hmot), tvaru a použití v praxi. Úplně jiné funkce plní na příklad pružina talířová a zkrutná. Většinou velké množství sortimentu mnohých pružin je umožňované nejvýznámějšími a profesionálními výrobcmi, kde výroba je velmi automatizovaná. Podle tvaru je možné uvádět pružiny šroubovité, listové, spirálové, točné, soudkovité a jiné; nejčastěji používané materiály jsou různorodé slitiny oceli (nejednou nerezavějící), měď, cinová bronz a nekovové materiály – třeba gumové anebo zatížené tlakem; jsou to takzvané pryžové pružiny. V tomto ohledu je široký výběr možností a jestli nutné je použití pružiny v nějakém mechanismu, nejefektivnějším napadem je zvolit jen ty dobré a nejodolnější - doporučujeme.

Použití pružin moc záleží na jejich velikost, tvary a materiál. Moc zajímavým příkladem pružiny je talířová, která zcela nevýpadá jako běžně rozuměná pružina – místo specifického tvaru roztažené spirály je několik masivních kruhů. Jsou potřebné jako části bezpečnostních ventilů, brzd a do spojek. Jejich materiál je nejčastěji nerezová anebo zvláštní pružinová ocel.

Takové pružiny jsou docela odolné na zničení. Jiný zajímavý druh pružiny je pružina rovná, které příkladem je listová pružina nacházejicí se v autu a mechanických hodinkách – může být vytvořená z plechu nebo tyče a jeji tvary jsou různorodé – tř. prostá tyč z vhodné oceli může být takovou pružinou. Nejobvyklejší jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které většina lidí zná jako části hráček nebo propisovaček.

Pozoruhodné je i to, že současně na pružinách moc lidí spí každodenně – jsou velmi nejednou používané v matracech a rovněž mají mnoho různorodých tvaru a velikostí; díky ním postel se nepoškodí kromě pohybů v posteli, a spící osoba se neponoří. Současně docela pozoruhodné účinky jsou proveditelné díky nejnovějším pružinám, které zaručují lepší pohodlnost.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace